0512

Шановні користувачі!

У грудні відзначається 145 років українському поету, драматургу, публіцисту і перекладачу Олександру Олесю


Олександр Олесь – поет-емігрант. Він представник літературного напряму символізм.

Справжнє прізвище Олександра Олеся — Кандиба. Такий псевдонім автор вибрав через дружину. Саме Віра Свадковська називала так поета.

Олександр Олесь (Кандиба) народився 5 грудня 1878 року в м. Білопілля Сумської області в чумацько-селянській сім’ї, закінчив початкову школу й двокласне училище, а у 15 років (1893) вступив до хліборобської школи у містечку Дергачі неподалік Харкова. Там Олександр брав участь у випуску рукописних журналів «Комета» та «Первоцвіт», в яких з’являються його перші вірші. Став вільним слухачем агрономічного відділення Київського політехнічного інституту, незабаром через матеріальні нестатки Олесь змушений був залишити його. Працював у херсонських степах.

У 1903 Олесь вступив до Харківського ветеринарного інституту. Під час навчання в університеті, паралельно працював на Дарницькій різниці.

У 1905 р. альманах «Багаття» вперше публікує твори Олександра Олеся.

Перша поетична збірка Олександра Олеся мала назву “З журбою радість обнялась”. У 1907 році одружився з Вірою Свадковською, яка народила йому сина Олега Ольжича. За 1907–1918 рр. поет створив шість книг: «З журбою радість обнялась» (1907).

У 1912 р. подорожує Гуцульщиною, отримує незабутні враженням.О. Олесь познайомився та провів кілька днів у Карпатах з І. Франком, з В. Гнатюком, О. Кобилянською, М. Коцюбинським.

У 1913 р. Олександр Олесь побував в Італії, написав низку віршів про свої враження.

Після більшовицького жовтневого перевороту Олесь опиняється за кордоном (1919). Еміграція стала трагедією життя Олеся. Після еміграції за кордон оселяється і періодично живе в Будапешті, Відні, Берліні, Празі. Олесь видає за кордоном ряд збірок, основна тема яких — туга за Україною.

Восени 1941 р. юнак побував у Києві, мріючи про відновлення української державності. Нацисти схопили Олега Ольжича і в червні 1944 р. закатували в концтаборі Заксенгаузен.

22 липня 1944 року Олександр Олесь помер у Празі, невдовзі після того, як одержав повідомлення про загибель сина.

Місце, де похований Олександр Олесь – це Ольшанське кладовище в Празі.


Джерело: https://dovidka.biz.ua/oleksandr-oles-biografiya-skorocheno

Фото з вільних джерел інтернет


Запрошуємо на виставку-перегляд “Ювіляри 2023 року. Грудень” до абонементу художньої літератури